Mobil

Android Telefon Nasıl Sıfırlanır?

Teknoloji çağında yaşadığımız günümüzde iletişim, haberleşme ve ulaşım gibi ihtiyaçlarımızı akıllı telefonlarımız sayesinde saniyeler içerisinde giderebiliyoruz. Bizlere bu hizmeti sunan cihazlarda, yoğun kullanıma bağlı olarak, aşırı yüklenmeden dolayı düzgün çalışamama problemleri ortaya çıkıyor. Özellikle aktif bir kullanıcıysanız, sabahtan akşama kadar elimizden hiç düşürmediğimiz akıllı telefonlarımız kullanım sıklığıyla doğru orantılı donmaya ve takılmaya başlıyor. Eğer telefonunuzu yeniden başlattığınızda problem çözülmüyorsa ve yapabileceğiniz her şeyi de yaptıysanız, karşılaştığınız bu sorunu düzeltmenin en iyi yöntemlerinden biri akıllı telefonunuzu sıfırlamak oluyor. Bu yazımızda android telefon nasıl sıfırlanır anlatmaya çalışacağız. Fotoğraf, video, mail, rehber ve bir çok kişisel verilerimizin bulunduğu akıllı telefonlarımızı bu verileri kaybetmeden nasıl sıfırlarız, gelin birlikte bakalım.

İlk Adım: Yedekleme

Sıfırlama işlemine başlamadan önce yapılması gereken ilk adım sahip olduğunuz tüm verileri yedeklemek oluyor. Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonunuzda bulunan fotoğraf, video, kişisel veriler ve kullandığınız uygulamaları Android yedekleme işlemi ile saklayabilirsiniz. Bu sayede telefonunuzu sıfırladığınızda ya da telefonunuzun başına bir şey geldiğinde yedeklenmiş olan dosyalarınızı kaybetmezsiniz. Yedekle ve sıfırla nasıl yapılır diye baktığımızda tercihinize bağlı olarak bir çok yöntem bulunuyor.

Soft ve Hard Reset İşlemi Arasındaki Fark

Akıllı cihazınızı sıfırlama işlemi ikiye ayrılıyor. Android akıllı cihazlarda Soft Reset dediğimizde, normal sıfırlama işlemi yazılımsal olarak gerçekleşiyor. Soft Reset, donanımsal sıfırlama işleminden farklı. Bu işlem sonrasında, tüm fotoğraflarınız, kişisel ayarlarınız ve uygulamalarınız bozulmadan kalıyor, hiç veri kaybı yaşanmıyor. Ancak sistem dosyalarının bozulması sonucu Android telefonunuz açılmıyorsa, cihazınızın giriş şifresini unuttuysanız ve ekranınızda hata bildirimi görüyorsanız ya da cihanız işlem yapılamayacak duruma gelmişse Hard Reset işlemi uygulamalısınız.

Yazılımsal Sıfırlama: Soft Reset

Bazen hiç bir sebep olmasa da telefonlarımızda donmalar meydana gelir. Çoğu zaman cihazımızı kapatıp açtıktan sonra düzelir. Telefonun yeniden başlatılması yumuşak sıfırlanma yani Soft Reset olarak adlandırılıyor. Telefonunuzdaki çözümü basit olan sorunların düzelmesini sağlıyor.

Soft Reset İle Android Sıfırlama Adımları

Kullanılan Android cihazınız aniden donarsa, ekranı açılmayan telefon nasıl sıfırlanır diye arayış içerisine girebilirsiniz. Bu durumda güç düğmesini 30 saniye basılı tutmanız yeterli olabiliyor. Oldukça basit olan bu işlem sonrası sorun yaşamaya devam ediyorsanız, fabrika ayarlarına geri dönme işlemi yapmanız gerekebilir.

Donanımsal Sıfırlama: Hard Reset

Telefonunuzu kapatıp açtınız ve sorun devam mı ediyor? Bir sonraki adım olan orijinal üretici ayarlarını geri yükleyerek işe başlayın. Hard Reset, donanımsal sıfırlama ile akıllı cihazınızda bulunan işletim sistemi dışındaki bütün bilgilerin ve verilerin tamamen silinmesini sağlıyor. Fabrika ayarlarınıza geri dönerek cihazınızdaki tüm kullanıcı profillerini sıfırlıyor. Bu sebeple yukarıda belirttiğimiz gibi verilerinizin yedeğini almayı unutmayın. Fabrika ayarlarına dönünce neler silinir diye düşünebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra cihazının içinde hiç bir fotoğraf, video, müzik, rehber ve kişisel verileriniz kalmıyor. Cihaz, ilk gün teslim aldığınız ve kutusundan çıkardığınız haliyle, boş olarak açılıyor. Bu yüzden telefonunuzu değiştirmek ve satmak istediğinizde kalıcı olarak yapılması gereken etkili bir yöntem.

Telefonunuzda meydana gelen her problem için telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmenize gerek yok. Ancak belirttiğimiz durumları yaşıyorsanız, sıfırlama işlemi yapmanız gerekmekte. İnternette geçirdiğimiz zaman boyunca farkında olmadan, indirdiğimiz dosyalardan telefonlarımıza virüs bulaşabiliyor. Virüsün içerisindeki kötü amaçlı yazılımlar, hem kişisel verilerimizi tehlikeye atıyor hem de telefonumuzu kullanılamaz bir hale getiriyor. Bu durumda indirmiş olduğunuz dosyaları silmek çözüm sağlayamayabiliyor. Cihazınızdaki diğer uygulamalara ve dosyalara yayılan bu virüslerden kurtulmanın en sağlıklı yolu fabrika ayarlarına geri dönmek olabilir. Çözüm almanızı sağlayacak en güvenli yöntem bu gibi görünüyor.

  • Ayarlar menüsünden ‘’Yedekleme ve Sıfırlama’’ seçeneğine gidin.
  • Ardından ‘’Fabrika Verilerini Sıfırlama’’ seçeneğine dokunun.
  • ’Telefonu Sıfırlama’’ işlemini başlatın.

Kurtarma Modunda Sıfırlama Adımları

Cihazını hiç açılmıyorsa gene fabrika verilerine dönmenin bir yolu daha var.

  • Cihazınız kapalı konumda iken, açma kapatma ve ses açma tuşlarına bir süre boyunca aynı anda basın
  • Kurtarma modu ekranına gelene kadar ses kısma tuşuna basmaya devam edin.
  • Açılan ekranda ses kısma tuşunu kullarak aşağı doğru indiğinizde Wipe Data / Factory Reset seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğin üzerindeyken cihazının açma kapama tuşuna basarak işlemi kolayca başlatabilirsiniz.

Cihazınıza özgü sıfırlama adımları için üreticinizin talimatlarını kontrol etmenizi öneririz. Fabrika ayarlarına geri döndürme işlemi, cihazınızın ilk gün olduğu halini sağladığından şüphesiz faydalı bir işlem. Akıllı telefonunuzun hızlanmasını ve varsa virüslerden kurtulmasını da sağlıyor. Cihazın belleğinde tuttuğu gereksiz bilgileri yok ederek sizlere daha hızlı ve daha iyi bir performans sunuyor. Telefonunuzda herhangi bir sorun yaşamıyorsanız bile belli aralıklarla cihazınızı sıfırlamanız daha uzun süre kullanmanız açısından tavsiye ediliyor.

Yukarıda mümkün olduğunca android telefon nasıl sıfırlanır anlatmaya çalıştık.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu