İnternetten Para KazanmaBilgisayarGündemMobilSosyal Medya

Youtube Para Kazanma Şartları

Youtube’da para kazanmanın farklı seçenekleri bulunuyor. Sizler de Youtube para kazanma şartları nelerdir merak ediyorsanız makalemizi okumalısınız.

Youtube Para Kazanma Şartları

Youtube’da para kazanmanın farklı seçenekleri bulunuyor. Sizler de Youtube para kazanma şartları nelerdir merak ediyorsanız makalemizi okumalısınız.

Youtube para kazanma şartları, bu platform üzerinden içerik üretip para kazanmak isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Youtube, kullanıcıların yayınladıkları videoların izlenme üzerinden para kazandığı bir video izleme platformudur. Bu platform üzerinden izlenme sayıları yüksek olan kullanıcılar oldukça iyi gelirler elde edebilmektedir. Peki, Youtube para kazanma şartları nelerdir? Öncelikle Youtube üzerinden para kazanmak isteyen herkesin gelir elde edebilmesi mümkündür.

Youtube para kazanma, tüm kullanıcıların gerçekleştirebildiği bir durumdur. Öncelikle Youtube üzerinden para kazanabilmek için 18 yaşını doldurmanız gerekmektedir. Bu gereklilik vergi yükümlülüğünüzün oluşmuş olması gerektiği içindir. 18 yaşın altındaki bireyler ailelerindeki 18 yaşını doldurmuş kişiler üzerinden de para kazanabilmektedir.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

Teknolojinin gelişimi ve sosyal medya platformlarının herkes tarafından kullanılmaya başlanması ile birlikte birçok iş alanı ortaya çıktı. Günümüzde sıklıkla kullanılan sosyal medya uygulamaları üzerinden gelir elde etme mümkün hale geldi. Kullanıcıların belirli şartlara göre para kazanabildiği sosyal platformlardan bir tanesi ise Youtube. Peki, Youtube’dan nasıl para kazanılır? Youtube kullanıcılara para kazanabilmeleri için seçenekler sunuyor, bu seçenekler de gün geçtikçe değişmeye ve gelişmeye devam ediyor.

Youtube üzerinden para kazanabilmek için iki farklı yol kullanılabilmektedir. Bunlardan biri video yükleyerek, içerik üreterek diğeri ise canlı yayınlar yaparak para kazanmadır. Bu seçenekler ile para kazanabilmek için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Şartlar ise şu şekilde sıralanabilir;

  • İlk olarak Youtube’da bir hesaba sahip olmanız gereklidir.
  • Sahip olduğunuz Youtube hesabına yüklediğiniz videoların son 12 ayda 4.000 saatlik izlenme süresine ulaşmış olması gerekmektedir.
  • Youtube hesabınızın veya kanalınızın 1.000 abone sayısına ulaşmış olması gerekmektedir.
  • Google AdSense hesabına sahip olunması da gereklidir.
  • Bu şartlar Youtube İş Ortağı Programı’na kabul edilmek için gerekli olan şartlardır. Bu şartları yerinde getirdikten sonra İş Ortağı Programı’na başvurmanız gereklidir. Şartları karşıladığınızda program tarafından başvurunuz kabul edilecek ve para kazanma sistemine dahil olacaksınız.

Youtube İş Ortağı Programı’na Başvuru

Youtube para kazanma için yapılması gerekenler arasında İş Ortağı Programı’na başvuru yapmak da bulunmaktadır. Bu başvuruyu gerçekleştirmek için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

  • İlk olarak Youtube hesabınıza giriş yapın.
  • Youtube içerik stüdyosuna giriş yapın.
  • Youtube içerik stüdyosunda sol taraftaki menüden kanal seçeneğini sonrasında ise durum ve özellikler seçeneğine tıklayın.
  • Para kazanma seçeneğinin yanındaki etkinleştir seçeneğine tıklayın.
  • Sonrasında ekrana gelen adımları bilgilerinizi girerek takip edin.

Başvuru sürecinde üstteki adımları izledikten sonra 1 ay süre içerisinde başvurunuza geri dönüş yapılmaktadır. Başvurunuzda eksik bilgiler var ise bu bilgileri düzeltmenizi istemektedirler. Eksik bilgi olmaksızın başvurunuzu tamamladığınızdan emin olduktan sonra 1 ay süre içerisinde Youtube para kazanma seçeneğini aktif ederek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

AdSense ile Youtube’da Para Kazanma

AdSense ile Youtube’da para kazanma da Youtube üzerinden para kazanmanın diğer bir yoludur. AdSense, Google’ın reklam kuruluşu olarak açıklanabilir. Üreticilerin reklam vermek için kullandıkları bu platform izleyiciler ve reklam verenleri buluşturan bir platformdur. AdSense, Youtube’da içerik üreten kişiler ve Youtube üzerinden reklam vermek isteyenleri buluşturan bir uygulamadır. Youtube’a yüklediğiniz içerikleri takipçileriniz ve izleyicileriniz izlerken reklamlar çıkmaktadır. Reklamların izlenmesi ve reklamlara tıklanmasına göre AdSense üzerinden Youtube’da gelirinizi artırmanız mümkündür.

Youtube’da AdSense ile para kazanmak kanaldan kanala değişiklik göstermektedir. Kanalınızdaki takipçi sayınız ve videolarınızdaki reklam sıklığı gibi birçok değişken faktör burada rol oynamaktadır. AdSense ile Youtube üzerinden ortalama bir kazancı özetlememiz gerekirse reklamlara tıklama ve izleme süresine göre 1000 izleyici başına 3 ile 10 ABD doları arasında değişkenlik gösterebilmektedir. Bu kazanç daha az veya daha çok da olabilmektedir.

Youtube’da Katıl Butonu ile Para Kazanma

Youtube’un kullanıcılarına sunduğu yeni bir özellik olan katıl butonu özelliği, içerik üreticilerinin belirli paketler oluşturarak belirli ücretler karşılığında bunu izleyicilerini sunmasını sağlayan bir özelliktir. Katıl butonu, Youtube içerik üreticilerinin genel olarak özel içerikleri paylaştığı ve bu videoları izlemek isteyenlerin belirli bir ücret karşılığı bu videoları izlemesini sağlar. Bu özelliğin amacı içerik üreticilerinin kazandıkları paralarla daha kaliteli içerikler üretmesini sağlamaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu